Svátky jara

Datum konání: 29. 3. – 1. 4. 2013
Sekce: Stalo se
Autor: Káča
Vloženo: 6.4.2013
Upraveno: 13.4.2013
Počet zobrazení: 1138
Svátky jara, ovšem jaro v nedohlednu. V internetové diskuzi padlo cosi o kolech, nicméně při odjezdu jsem se se svým mužem dohadovala o sáňkách. Míša odmítal sáně vzít z ideologických důvodů, nicméně zprávy z místa konání hovořily o souvislé sněhové pokrývce, tak nakonec jsme příslušné sportovní náčiní do auta naložili. A dobře jsme udělali.

V pátek jsme se sešli v rekreační chatě Sempra v malebné obci Nové Křečany zasazené doprostřed bídy vykořeněné krajiny Šluknovského výběžku. Ubytování ve stylu „záplatované, ale čisté šaty“, ale vše kompenzovala obrovská půda, kterou ocenily zejména děti (a vlastně nakonec i rodiče, když se tam děti odebraly lumpačit) a hlavně výborná kuchyně a velmi bohaté snídaně. Paní kuchařka se mj. vyžívala v bezlepkovém vaření, takže i Tomáš si přišel na své a Irča měla vždy k dispozici ochutnávku a nakonec šla k paní kuchařce se sešitkem i do učení. Báro, máš se na co těšit. ;)

Se slzou v oku jsme sice vzpomněli, že v takovém počasí je víkend nejlepší prochlastat, ale nakonec z toho byl hodnotný program (co nám taky zbývá s těmi malými lidmi, co si vozíme všude s sebou, že…). V sobotu jsme volili výlet do skláren Ajeto v nedaleké (dobře, zas tak nedaleko to nebylo) Lindavě. Sice měli přes Velikonoce odstávku pecí, takže běžný provoz sklárny k vidění bohužel nebyl, ale v krčmě si děti mohly ozdobit obří vejce nebo masku zajíce a někteří z nás si dokonce vyfoukli vázu. Cestou zpět jsme ještě stihli hrad Sloup, kde jsem zamáčkla slzu při vzpomínce na jeden z mých prvních táborů v chatě přímo pod hradem. Večer se nesl ve znamení Bangu a povídání o všem možném.

V neděli jsme se po dlouhých debatách o programu nakonec vydali na Tolštejn. Vzhledem k ideálním sněhovým podmínkám se nedalo vyjet až nahoru pod hrad, nezbylo tedy než vyrazit pěšky, uvidíme, kam dojdem. Mírně sněžilo, nemírně fičelo, teplota konstantních -2 stupně, hrad před námi v mlze, cesta umydlená, prostě ideální podmínky. Tonda odmítá usednout na sáňky a celou cestu do kopce šlape pouze s občasnými protesty. Nevycházím z údivu. Na Tolštejně usedáme do velmi příjemné hospody, potom ještě po zasněžených a různě zmrzlých schodech vylezeme nahoru na hrad. Zdatnější turisté ještě pokračují na Jedlovou, my s příliš malými turisty se spouštíme dolů na saních a bobech. Tonda trvá na tom, že s ním pojede maminka, a tak usedám na sáňky a frčíme dolů. Byla to opravdu jízda: Tonda výskal nadšením, já hrůzou, pohorky na uklouzané cestě jen mírně přibrzďovaly a sáně jely jak namydlený blesk. Zadek umrzlý a otlačený, ale sláva, jsme dole. Ani cesta pro pěší nebyla úplně bez dramat, uřídit kočár a ještě sebou neseknout byl taky výkon. Ale podařilo se, přežily všechny děti i dospělí.

Cestou zpět jsme se ještě stavili v Krásné Lípě na kávu v hotelu Beseda (aneb jdeme na lepší, však na to máme, ne?). Uvnitř bylo sice přibližně 10 stupňů, ale nakonec měli i to presso (ze začátku to vypadalo na „turka a rozpustnou“) a rybízový koláč byl taky jedlý. V podvečer Roman hrdinně posbíral chodící děti a vyrazili za proutím. Nevěřili byste tomu, ale hned za barákem rostly už nařezané a na jednotlivé pomlázky napočítané proutky z pravých krkonošských vrb! Večer jsme se tedy poctivě věnovali tradicím – kluci pletli pomlázky, holky zdobily vajíčka voskem.

Nakonec došlo i na hodnotný hudební večírek, z kterého vzešlo několik námětů do nového zpěvníku. Petře, piš si: Stánek u Johna Debila, Známka punku, Traktor Zetor, Highway king, Itsbina a nesmíme zapomenout na novinku „tři prrrrsty v prrrrdeli strrrrčený“. Zapomněla jsem na něco? V rámci romantických vzpomínek, které v nás tyto hity mládí vyvolaly, jsme se dozvěděli i detaily seznámení manželů Langerových a Mrož jen o fous unikl číru. Večírek to byl povedený, už dlouho jsem se tak dobře nebavila. Ach minulý živote, kde jsi?

V pondělí ráno bylo ještě v osm hodin na chodbě až nepřirozené ticho. Myslím, že v nejednom pokoji proběhla kontrola dechu našich roztomilostí, naštěstí všechny s pozitivním výsledkem. Opravdu jsme je prostě jenom ztahali. Po snídani se odehrála pomlázka dle nejlepších tradic, ušetřena nezůstala ani paní domácí. Dopoledne jsme ještě vyrazili na krátkou vycházku. Po dlouhé době vysvitlo slunce, došli jsme na vyhlídku, děti sáňkovaly, postavili jsme sněhuláka, koulovačka a náš Tonda si konečně nikým nerušen spokojeně stavěl vlaky na dřevěném stole. Mrož předvedl, jaké zrychlení je schopen vyvinout, když mu Karin stále rychleji na bobech odjížděla směrem do plotu pod kopcem. Nakonec to dobře dopadlo a byl z toho touch down – Karin byla mocným skokem zastavena, ale moc nechápala proč to tatínek kazí, když to tak pěkně jelo. Po návratu jsme si dali oběd a rozpustili formaci.

Kraj je to opravdu silný, kontrasty divoké krajiny, vysídlených a vybydlených obcí jsou fascinující. Klidně bych si akci i zopakovala, koneckonců mi tam zbylo ještě pár lákavých atrakcí: sklárny v plném provozu, úzkokolejka s parním vlakem v nedaleké Žitavě (kterou úspěšně prozkoumali Kája s Markem a malým Josífkem), trať Malý semmering přes lesní nádraží v Jedlové, místní muzeum v Krásné Lípě (Radovi prozkoumali, prý velmi povedené). A tak vůbec se mi to moc líbilo. Verčo, díky, bylo to povedené. A pojeď příště s námi. ;)

Galerie
Štítky: Článek nemá štítky

Komentáře

Autor: MoniS
Vloženo: 17.4.2013 16:08:11
Jen aby se na to do příště nezapomnělo - v pátek proběhly nenápadně oslavené Jančiny narozeniny a ty chlebíčky také stály za to. thumb up
Autor: Janka
Vloženo: 8.4.2013 20:43:52
My také hlásíme velkou spokojenost, všichni tři Děkujeme
Autor: Verča
Vloženo: 8.4.2013 14:28:31
Seč slzou v oku jsem to dočetla, jsem ráda, že se Vám tam líbilo! Mě se po vás stýskalo, jen to počasí mě fakt nelákalo. Ale když mužská část výpravy nic nevydrží, tak se holt nikam nejelo. V Křečanech bych časem ráda udělala opravdu jarní akci!

Krátce

Nyní nejsou žádné novinky
Zobrazit všechny

Verča J. (6.1. 14:22)

Anketa k silvestru 2020 / 2021 spuštěna a běží do neděle 12.1. Tak kam letos pojedeme? Vyjádřete se zde: https://forms.gle/xvkzfPgVSc77zUA39
Těším se na Vaše odpovědi

Janka (21.11. 14:43)

Hmm, nové fotky na úvod, paráda:-)

Veronika (3.10. 11:33)

"Námořnické Martinské posvícení " pátek 15.11.2019 od 18:30, v hotelu Svornost, Dolní Počernice,
rezervačenky: 110 Kč (bez večeře), 220 Kč (s večeří) - Ivanka Stulíková tel. 603 563 292, resp. istulikova@seznam.cz Těší se Pavel Stulík (T1)

Káča R. (29.1. 8:55)

Smazala jsem ho já, věc se vyřešila. Šlo o letité nedodání Almanachu a špatnou komunikaci s Veronikou J. Dle informací od Verči už Jirka Almanach dostal.

Petr (21.1. 16:35)

Ještě nedávno tady byl takový dlouhý příspěvek od Jirky K.
Kdo ho smazal? 8-O:-?

Lilka (27.8. 11:05)

TeoCup je 9. - 11. listopadu.

Vstup do pokecu

Uživatelská nabídka

Login
Červenec 2024
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Srpen 2024
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Hledání

Poslední změna: 2.5.2022, 21:51:03